W Przypadku Szkody

 1.  wzywać policje każdorazowo ! (wina będzie bezsporna – klient jak się nie odwoła od mandatu to mandat się uprawomacnia w ciągu 7 dni i nie ma od niego odwołania) 
  jak sprawca prosi to zwalcie to na ból w szyji - do osób rannych zawsze musi być wezwana policja. 
 2. zrobić zdjęcia z miejsca wypadku dziś każdy telefon ma aparat 
 3. brać faktury na wszystko holowanie , parking , lekarz , taksówka, koszty przymusowego noclegu .... 
  oc gwarantuje zwrot WSZYSTKICH kosztów wynikłych z wypadków at 361 par 2 KC 
  kosztem jest wszystko to co nie miałoby miejsca gdyby wypadek nie zaistniał!!!! 
 4. przed oględzinami przygotować się do tematu , zapytać doświadczonych , przygotować sobie dokumentacje techniczna – jeśli zadziała na nasza korzyść , 
 5. nie czekać na krok ubezpieczalni – samemu zgromadzić ceny części z netu i gazet takie jakie nam pasują – niech zrobią wycenę na podstawie tego co my im dostarczymy a nie z tego co sami sobie wymyślą . 
 6. nie spieszyć się ze zgłoszeniem szkody – macie na to ogólnie 3 lata – jeden dzień nie zrobi różnicy a możecie sobie wszystko porządnie poukładać 
 7. przygotować rzeczoznawcy listę uszkodzeń – niech się posiłkuje tym co dostanie a nie tym co sam wypatrzy - jak coś nie wpisze wezwać na to samo oględziny dodatkowe- nie odpuszczać. 
  Jak trzeba rozebrać wezwać ponownie i pokazać po rozebraniu 
 8. w sprawach technicznych konsultować się z biegłymi w audatexie – można z „reki” dopisać operacje które nie wyskakują z automatu a są konieczne i zazwyczaj pomijane przez ubezpieczyciela – najlepiej zlecić komuś zaprzyjaźnionemu wykonanie właściwej kalkulacji i przedstawienie jej w ubezpieczalni – zastosować ceny części które sami znaleźliśmy – na dowód dołączyć ogłoszenia , wydruki itp 
 9. nasz sezon to lato możecie żądać zwrotu za szkody moralne z tytułu nieudanego urlopu , np. zwrotu wpłaconych przedpłat na zlot. Kosztów przygotowania np. wyprawy na ruś itp. 
  wymagane udokumentowanie wydatków 
 10. szkody osobowe : zbierać rachunki od lekarza, chodzić w kołnierzu , ubezpieczyciel musi pokryć koszty leczenia, dojazdu do lekarza ,zwolnienia z pracy, rehabilitacji itp. 
  przy większych urazach musi wypłacić zaliczkę na poczet leczenia ( trzeba się z niej rozliczyć rachunkami) 
 11. roszczenia materialne są osobno likwidowane niż zdrowotne (osobowe) i moralne 
  na każde z nich trzeba zgłaszać osobne roszczenie i osobna dokumentacje – są wypłacane i rozpatrywane niezależnie od siebie. 
 12. jeżeli macie pojazd na żółtych blachach – naprawa musi być zrobiona pod kierunkiem konserwatora zabytków – tutaj praktycznie koszty są nieograniczone bo możemy uwzględniać koszty przywrócenia pojazdu do stanu sprzed wypadku z użyciem technologii i materiałów z lat produkcji- koszty są o wiele większe. 
 13. mając prawidłowo zrobiony kosztorys i ustalony zakres uszkodzeń naprawę robicie według własnego wyboru – można jak mówi Karol , można wziąć to co wyliczą ( każdy sam musi wyliczyć czy warto biegać i szukać f-ry na niektóre części – to zależy od samych uszkodzeń) 
 14. jeżeli będą zgrzyty zapytać „mądrych” o procedurę postępowania – każda jest inna dla każdego przypadku. 
  Czasami się odwołuje podając odpowiedni nr ustawy – czasami wzywa się rzeczoznawce niezależnego i kosztami obciąża ubezpieczalnie – czasami trzeba iść do sądu. 
 15. brać kwotę bezspornego odszkodowania i walczyć o resztę -jeżeli nie macie sił aby ciągnąć to aż do sadu to lepiej pominąć rzeczoznawce niezależnego bo jego koszty można odzyskać raczej tylko przed sadem. 
 16. kwota odszkodowania za naprawę bierze się z zakresu uszkodzeń i prawidłowo wykonanej kalkulacji - i tego trzeba najbardziej dopilnować. Na wszystko zbierać papier i konsekwentnie walczyć o swoje – wyplata musi być brutto , stawki to polowa stawki serwisowej (czyli 55-66 zależy od ubezpieczalni i rejonu polski)i polowa wartości netto części – dla wypłaty do „reki” 
  i w całości jeśli przedłożymy f-ry. 

Potrzebne ustawy KC 
-wspomniana 361 zakres odpowiedzialności 
-363 prawo wyboru – poszkodowany decyduje o sposobie rozliczenia szkody 
czy kasa czy f-ry, czy naprawa czy szkoda całkowita. 
-445 zadośćuczynienie -szkody moralne 
-817 termin wypłaty 
-6 ciężar udowodnienia winy spoczywa na stronie która z tego faktu wywodzi skutki prawne- czyli jak chcesz coś wywalczyć to musisz udowodnić swoja racje to samo dotyczy ubezpieczalni – jak coś odmawiają to muszą udowodnić czemu tak robią (nie wystarczy powiedzieć ze nie)